Lama Tsultrim  Allione v knihe 
Vychádzajúca múdrosť  
Cesta k prejaveniu ženskej sily
Otázka, ktorú mi ženy najčastejšie kladú, znie:

Ako začleniť duchovný život do každodenného života?  
Alebo inak povedané:
       Ako dokázať spojiť ženu, matku, manželku 
a vniesť spiritualitu do výziev každodenného života?


Skutočnosť, že si túto otázku kladieme, ukazuje na to, do akej miery sme sa odcudzili  spiritualite s prítomnosťou ženstva. Východiskovým  bodom všetkých náboženských tradícií kladúcich dôraz na prítomnosť ženstva je totiž spojenie ducha a matérie, ducha a tela, čo vedie k spiritualite neoddeliteľnej od každodenného života a k božstvu čoby  imanentnému - tkvejúcemu v samej podstate vecí. Tomu, čo je nám vlastné, od nás neoddeliteľné, transcendentálnemu, niečomu, čo nás presahuje...
Patriarchálne náboženstvá neustále oddeľujú ducha či božstvo od ženstva, prírody, matérie – teda matky.

...keď v rámci nich bolo ženstvo  znevažované, dochádzalo súčasne k u strate úcty voči prírode -  neschopnosti vnímať Zem ako  niečo posvätného. Ženy boli vnímané ako prekážka na ceste vyzdvihovaného netelesného povznášajúceho božstva.
Filozofka Elisabeth Dodson Grayová hovorí: „Snaha dostať sa preč od bežného, prírodného, neposvätného, prečo od žien, tiel z mäsa a kostí, rozkladajúcej sa prírody, prečo od všetkého, čo má korene v smrteľnosti a umieraní. Hore, hore a preč, je volaním náboženského vedomia, ktoré hľadá povznesenie do vyšších ríš čistého ducha ,k  méte transcendencie, kde nie je nič hmotné, nezaniká ani neumiera.“

... preto narážame v týchto náboženských tradíciách na presvedčenia a pravidlá, ktoré ženy a ich telá ovládajú, na sexuálne tabu... Podobne i príroda je vnímaná ako niečo, čo si treba podrobiť, využiť a celkom ovládnuť.

Strata ženských kvalít sa v žene dotýka jej samotnej totožnosti, pocitu straty viery v seba samú. V mužovi jeho schopnosti cítiť a vážiť si veci, v pocite náladovosti a osamelosti. Strata ženských kvalít je v modernej dobe jedným z naliehavých psychologických a ekologických problémov...
...Verím, že absolútna úroveň je mimo pohlavia, akékoľvek vnímanie pohlavia je obmedzené a nie je našou pravou prirodzenosťou.  Na relatívnej úrovni sa muži a ženy líšia a tieto rozdiely sú vzácne....Mužská  a ženská energia je prítomná v nás všetkých.

Problémom je, že všade vo svete existujú pravidlá, zákony, kultúrne myslenie, ktoré konkrétnym spôsobom ovplyvňujú a oslabujú  ženy. Mojím prianím  je, aby sme nestratili spojenie s onou  jedinečnou magickou silou prvotného ženstva pri riešení výziev dnešného sveta.
Príklady ženskej sily sa z veľkej časti stratili, boli potlačené alebo ukryté mimo náš dohľad. 
Obraz oddanej miernej matky je vždy bezpečný. Taký obraz bol prijateľný vo všetkých kultúrach. Existuje však aj iný obraz prvotnej ženskej skúsenosti, po ktorom muži aj ženy túžia, a to skúsenosti, ktorá vychádza z intuitívneho posvätného ženstva, z miesta, kde jazyk môže byť prorocký a plný paradoxov , z miesta, kde ženy sedia v kruhu nahé, sú pokryté blatom, ozdobené kosťami a perím, ženy premenené v bohyne či v staré ženy – premenené v hnevlivé dákine.

Dákiňa je tá, ktorá sa pohybuje priestorom. V náukach  tibetského budhizmu je najdôležitejšou manifestáciou ženstva. Je ženských zosobnením osvietenej energie, ženské vtelenie osvietenia. Je znázorňovaná ako hnevlivá, tančiaca nahá, s tesákmi a vyplazeným jazykom, ozdobená kostenými šperkami.  V ruke drží palicu – predstavujúcu jej vnútorného mužského druha. V natiahnutej ruke drží sekáčik  predstavujúci vytrvalé pretínanie dualistickej pripútanosti. Je súcitná a zároveň vytrvale pretína ego. Na pohľad pôsobí veľmi silne a budí strach. Pretína smrteľný sebaklam – pretína všetko, na čom uľpievame, odhaľuje všetko, čo chceme skryť, dokonca aj pred sebou. Tradične s a prejavuje vo fázach prechodu medzi svetmi...
... pri pôrode dieťaťa sa hrdlo maternice musí na niekoľko centimetrov otvoriť, aby dieťa mohlo zostúpiť do pôrodných ciest. Prechod obvykle býva najbolestivejším a najnáročnejším  obdobím pri pôrode a žena sa pritom musí dotknúť svojej divokej stránky. Vstupuje do svojej najhlbšej vnútornej sily.

Slovo hnevlivý, zúrivé či prudký v tejto knihe používam v zmysle, akým  matka chráni svoje deti, samička svoje mláďatá. Laserový lúč prudkej čistej energie je pri vysielaní a zameraní veľmi silný a nezastaviteľný. Je to prudkosť bez nenávisti a agresie...
Hnevlivá podoba ženstva je súčasťou nášho psyché, ale je potlačená. Ak ju uznáme a budeme ju ctiť, stane sa neuveriteľným zdrojom sily. 

Dákine ponúkajú dar. Ženský model, ktorý je divoký, prudký, múdry, duchovný a prítomný v našom tele. Dávajú nám energiu neskroteného ženstva, nie sú poslušné ani submisívne. Sú žiarivou, jemnou spirituálnou energiou, strážkyne brán a múdrosti posvätnej Zeme.
Ženské telo prejavené vo forme dákine je potenciálnym prostriedkom pre osvietenie. Táto rýdza nepodmienené ženská sila má základ v celosti.  Duchovnú integráciu a celistvosť možno dosiahnuť cez stelesnenie posilneného ženstva. Duchovná cesta je tak  meditácia v čine, osvietenie cez každodenný život.

Zdroj: kniha Vychádzajúca múdrosť, vydala  Maitrea v roku 2020. 
Z odpovede na otázku /str. 1 až 25/ vybrala Khatka,2024
Eckhard Tolle
Brány do prítomnosti
Ľudia sa môžu pýtať : Ako jednoduché veci, jednoduché praxe  niečo zmôžu?  Ako niečo také ako vnímanie  vnútorného tela, zvedomenie si svojho dychu či  vedomé konanie drobných činnosti v každodennom živote môžu byť skutočne dôležité? 
Naozaj, môže sa to zdať zvláštne a zavádzajúce. Svet má veľké množstvo problémov, ale toto je skutočne dôležité, lebo sa týka vášho stavu vedomia, toho, čo navodzuje posun vo vašom stave vedomia – a to potom je koniec stavu vedomia, ktoré vytvorilo všetky problémy tohto sveta. 

Vonkajšie turbulencie sa nemusia stať vnútornými turbulenciami. Čím sa svet stáva búrlivejší, tým hlbšie môžete ísť a tým viac pokoja -  prirodzene živého pokoja -  môžete vnímať ako podstatu svojho bytia.

Zdroj:  
Younity  Czech Republic & Slovakia- videokurz s Edhardom Tollem Brány do prítomnosti, záverečná poznámka
Spracovala:  Khatka  2024
Uma Dinsmore-Tuli
Jóni Šakti

Průvodyně ženy k síle a svobodě 
prostřednictvím jógy a tantry​​​​​​​
Celoživotní společnice a příručka krevní moudrosti, jógy
lůna, posvátné sexuality, pozitivního zdraví a duchovního
zplnomocnění​​​​​​​
Základy jógy lůna 
Třináct bran 

Hatha jóga je sbírka praxí, určených k dosažení  duchovního propojení skrze fyzické tělo, dech a mysl. 

Všechny základní texty hatha jógy napsali muži a až do  velmi nedávné doby byla většina linií jógy uchovávána  a chráněna pouze muži (informace o ženách učitelkách  v rámci tantrické tradice budeme zkoumat v druhé kapitole).

Všechny praxe hatha jógy, které byly zaznamenány v  těchto textech a které udržovaly mužské linie předání, byly  původně vytvořeny pro mužská těla s „devíti branami“  neboli otvory: dvěma pro oči, uši a nosní dírky plus jedním  pro ústa, konečník a penis. 
Ženská těla mají dvanáct bran: prvních osm je stejných  jako v mužském těle, devátá je spojená s otvorem močové  trubice, desátá brána je kunda: „kosmická cesta“ neboli joni,  skrze kterou se krev, sliz, ženský ejakulát, rytmické  vypouštění energie při orgasmu a rodící se děti můžou dostat  z dělohy ven do světa. Navíc existují další dvě brány ve tvaru  ženských bradavek, které se mohou otevřít, aby z nich  proudilo mléko.  
Ačkoli se joni jako desátá „kosmická brána“ zmiňuje  v mnoha jógických a tantrických textech (pro další  podrobnosti a vysvětlení viz druhá a třetí kapitola), nebývá  běžně zahrnuta jako jedna z devíti „bran“ tradice hatha jógy. 

Jóga lůna uctívá a zahrnuje kosmickou bránu kundy jako  desátou bránu v „lidském městě“ a ženské bradavky jako  jedenáctou a dvanáctou bránu. Tyto brány mají při praxi jógy  lůna své vlastní místo. 

V mužském i ženském těle je konečná brána, kterou  odchází duše během smrti, a to na vrcholku hlavy: u mužů  se o ní mluví jako o desáté bráně. Pro ženy je brána na vrcholku hlavy třináctou branou. 

Všechny původní praxe hatha jógy chtějí přivodit  změněné stavy vědomí a zvýšené vědomí kosmických sil těm jóginům, kteří si představují svůj mikrokosmos jako město  s devíti branami: tyto vyšší stavy změněného vědomí dávají  jóginovi přístup ke zvláštním schopnostem, označovaným  jako siddhi. 

Jóga lůna uznává, že dvanáctibránová přirozenost  ženského těla a jeho mocné rytmy odhalují ženské cesty  k těmto vyšším stavům vědomí a bdělosti. Jóga lůna ctí tyto  zkušenosti jako ženské siddhi: přirozeně vyvstávající ženské  zkušenosti jako menstruace, ženský orgasmus, těhotenství,  porod, kojení a menopauza.  

Jóga lůna zásadně prověřuje kořeny hatha jógy, aby bylo  uznáno, že přirozeně vyvstávající stavy změněného vědomí,  které ženy mohou zažívat například během menstruace,  porodu a menopauzy (existují i jiné příklady), byly možná  jak inspirací, tak cílem všech praxí hatha jógy. 

Jóga lůna to vše dělá proto, že nyní nastala doba, kdy  v józe potřebujeme respektovat a ctít ženské vědomí,  abychom se spojily s joni šakti a žily život ve svobodě. 

Výňatok z knihy, strana 44-45 
Knihu Jóni Šakti vydal Communication House v roku  2024 v spolupráci s duchovnou platformou Božské ženstvo
Stratené evanjelium 
Márie Magdalény 
Keď myslíme na evanjeliá, obvykle sú mienené Matúš,  Marek, Lukáš a Ján z Nového zákona, teda asi tie štyri,  o ktorých sa hovorí najviac. Koniec koncov, sú zahrnuté  v Biblii a sú považované veriacimi ako najbližšie tomu,  čo mohol povedať historický Ježiš. 
Tieto štyri evanjeliá boli tie spisy, s ktorými Cirkev  súhlasila, ako s autentickými reprezentáciami samotného  Krista. A naozaj, zatiaľ čo iné postavy evanjélií, ktoré žili  v dobe Ježišovho pôsobenia neboli nikdy prijaté, a to  pravdepodobne kvôli ich nepravosti, protirečivosti alebo záhadným myšlienkam, ktorými sú mnohé evanjeliá priam  prešpikované. 

Evanjelium Márie je jedným z takýchto spisov.  Predpokladá sa, že vznikol niekedy na začiatku 2. storočia  nášho letopočtu. Nejako nám zostal neznámy po dobu viac  ako 1500 rokov, až kým ho takmer náhodou nenašli koncom  19. storočia. Bohužiaľ, bolo by hrubým zveličením povedať,  že máme k dispozícii kompletné evanjelium. V skutočnosti  sa dnešnej doby dožilo len asi 8 strán jeho originálu. Existuje  niekoľko teórií o tom, čo sa stalo s ostatnými stránkami.  Mohli byť stratené, zničené, skryté, atď. Je dostatok nápadov  na vysvetlenie toho, čo sa stalo so zvyškom tohto spisu, ale  aj keď mnohé jeho listov chýbajú, stále sa nám ponúka ozaj  zaujímavý pohľad na mladé, rané kresťanstvo. Poskytuje nám ho rozprávaním, ktoré ilustruje radikálnejšieho Ježiša vážiaceho si duchovné poznanie a dokonca popierajúceho existenciu hriechu. Ukazuje nám aj kontrastný pohľad na jednu zo žien v jeho okruhu – Máriu Magdalénu, ktorú  vykresľuje ako vznešenú a úctyhodnú osobnosť. Zbavuje nás  všeobecne známej predstavy, že bola prostitútkou. Namiesto  toho na niekoľkých listoch spisu nastoľuje rovnocennosť  žien a mužov. V tomto prípade majú ženy rovnaké práva  ako muži, ba dokonca sú bližšie zasväteniu Božiemu slovu,  víziám a vhľadom. Ženy ako Mária sa v tomto smere javia  uprednostňované, čo nám umožňuje predstaviť si takmer  romantickú verziu tradičného kresťanstva, ktoré mohlo  existovať v niektorých niekdajších spoločenstvách. 

V roku 1896 sa nemecký učenec Karl Reinhardt dostal  k vlastníctvu rukopisu, a to jeho zakúpením na trhu so  starožitnosťami v Káhire, v Egypte. Už pri pohľade na  rukopis sa celkom určite zdalo, že ide o starý dokument,  ale nikto nepoznal význam toho, čo Reinhardt vtedy držal  v rukách. Pravdupovediac, bolo to rukopisný dokument  z piateho storočia vytvorený na papyruse a napísaný  v koptčine. Medzi zvitkami písma bolo v tej dobe možné nájsť aj ďalšie iné diela, ako prejavy sv. Petra, apokryf sv.  Jána, Sofia Ježiša Krista, no a napokon aj evanjelium Márie. 

Text evanjelia Márie obklopuje aura tajomnosti od  chvíle, ako boli nájdené. Odkiaľ prišlo? Prečo ho mal  obchodník so starožitnosťami? Vedel vôbec hodnotu toho,  čo vlastnil? 

Niektorí tvrdili, že obchodník so starožitnosťami to  všetko získal nelegálne alebo tvrdili, že mu ich predal nejaký  roľník, ktorý ich našiel len náhodou. Iní sú presved-čení, že  boli nájdené na nejakom pohrebisku, na ktoré sa už dávno  zabudlo. Karl Reinhardt priniesol pri svojom návrate tento spis do Berlína, kde bol potom označený ako Berlínsky  kódex. 
Práca na preklade tohto textu sa však ukázala oveľa  náročnejšou, než sa sprvu predpokladalo. Aj tak nebývajú  začiatky prekladu takého textu žiadnou prechádzkou ružovou záhradou. Keď k tomu pridáte fakt, že samotnému Máriinmu  evanjeliu chýbalo množstvo strán, teda v skutočnosti je viac  ako polovica spisu stratená, potom je takmer nemožné úplne  pochopiť pravú podstatu toho, o čom celé toto evanjelium je.  

Čo sa stalo s chýbajúcimi stránkami? Niektorí hovoria,  že boli zničené niekým, kto našiel rukopis. Iní hovoria, že si  ich mohol ponechať obchodník so starožitnosťami vediac, že  ich môže predať za vyššiu cenu. A poniektorí sú toho názoru,  že tieto stránky jednoducho zmizli tým, že ich „Božia ruka“  vymazala z tohto sveta tým, ako podľahli pôsobeniu veku  a rozkladu. Skutočnú pravdu sa v tomto ohľade už asi  nedozvieme. 

Zverejnenie niekoľkých listov evanjelia, ktoré sa nám  dochovalo, sprevádzali viaceré zvláštne znamenia. Takmer  akoby sa osud sám snažil odoprieť práve tomuto spisu  uvidieť denné svetlo sveta. V roku 1912 sa koptológ Carl  Schmitt pokúsil vydať jeho preloženú verziu v Nemecku,  ale keď mal tlačiar rozniesť výtlačky, tak prasklo vodovodné  potrubie a záplava pritom zničila celú jeho produkciu. Schmitt sa pokúsil dielo vytlačiť na druhýkrát, ale potom vypukla prvá svetová vojna, ktorá tento proces ešte viac  pozdržala, a to dovtedy, kým sa vojnový konflikt neskončil.  V roku 1938 sa Schmitt ešte raz pokúsil projekt vzkriesiť, ale  v tom istom roku zomrel. Bremeno zverejnenia spisu padlo 
na plecia iného vedca, Waltera Tilla, ktorý sa ho chopil  v roku 1941. Napokon sa vydanie evanjelia podarilo až  o 14 rokov neskôr, v roku 1955. 
Od vtedy sa okrem toho v Egypte našli aj fragmenty  Máriinho evanjelia v starom gréckom jazyku. Jeden ešte v roku 1917, hoci sa jednalo o fragment už obsiahnutý  v pôvodnom Berlínskom kódexe. A potom ďalší iný, ktorý  bol vydaný až v roku 1983. Napriek tomu nám z neho stále  chýba veľa strán. 

Vzhľadom k tomu, že náš spis začína na strane číslo 7,  otvára sa náhle v prítomnosti Ježiša, ktorý sa rozpráva so  svojimi učeníkmi, a to pravdepodobne po svojom vzkriesení.  Ďalšia časť materiálu je zničená a potom pokračuje nemeno vaný rečník, možno Peter, na ktorého Ježiš reaguje... 

„Každá prirodzená forma existencie, každá bytosť, každé  stvorenie existuje samo v sebe a zároveň ako súčasť Celku.  Ale potom sa znovu rozpúšťa vo svojej Podstate, pretože rozpúšťanie sa (individuálnej existencie) je toho Prirodze nosťou. Toto by mal každý, kto má uši aby počúval, počuť  (a chápať)“. 

Tu môžeme vidieť Ježiša, ako odpovedá na otázky  o konci toho, čo pôsobí dojmom hmotnej existencie. Hovorí  Petrovi, že všetko, či je to človek, zviera alebo rastlina,  vzájomne súvisí v jednom Celku, či už duchovne alebo  materiálne. V závere svojej individuálnej existencie sa  napokon každý človek, každé zviera, každá rastlina, vracia do svojho prapôvodného, prirodzeného stavu existencie. Potenciálne tu má na mysli to, že hoci je všetko prepojené, tak každá jednotlivá duša bude posudzovaná nezávisle. 

A teda naozaj, hoci je všetko jedným Celkom, tak osobné  individuálne činy sú vlastné. Ďalej sa Ježiš vyjadruje  k relatívnej povahe hriechu a tak pokračuje... 
„Hriech ako taký skutočne neexistuje, ale vy ste tí, ktorí  konajú hriešne, ak konáte v duchu cudzoložstva, ktoré je  považované za „hriech“. Preto prišlo Dobro medzi vás – so záujmom o obnovenie vašej prirodzenej Podstaty v samom  základe. Trpíte, chorľaviete a zomierate preto, že milujete  sebaklam. Každý, kto má schopnosť rozumieť, by to mal  pochopiť“.  

Tu Ježiš naznačuje, že hriech nie je nejaká vec či  záležitosť vo svete, ale niečo, čo vytvárame vlastným  konaním 1) proti svojím prirodzeným záujmom a záujmom  iných. Hovorí, že ľudia majú záľubu v sebaklame. Považuje  to za ich tragédiu, pretože to napokon vedie k smrti.  V podstate odkazuje svojim učeníkom, aby si boli vedomí  svojho zaobchádzania s vitálnou energiou a dávali si pozor  na to, po čom túžia. Totiž, nie všetko, čo si človek želá mu  aj prospieva. Možno tu má na mysli aj telesné vášne, pokiaľ  berieme do úvahy, že spomína práve cudzoložstvo.  Prostredníctvom objavovania pravého duchovna je  odhaľovaná vnútorná „príroda“, ktorej poznanie umožňuje  prekonať pokušenia. K tomu dodáva... 
„Poľahky vzniká zmätok v celom tele. Preto som vám povedal, aby ste boli pokojného srdca. Ak ste nepokojní,  
  
V tomto prípade ide o paralelu karmickej zákonitosti, teda  pôsobenia súvislosti medzi príčinou a následkom, ktorú poznajú  aj iné kultúry a ušľachtilé náuky.
hľadajte pokoj v prítomnosti rôznych obrazov živej prírody. Toto by mal každý, kto má uši aby počúval, dobre počuť  (a chápať)“. 

Aj tu znovu raz zdôrazňuje dôležitosť poznania ako  takého, aj duchovného poznania seba samého. Naznačuje,  že nepokojní sú len tí, ktorí podliehajú vnútornému zmätku,  a že ak je človek v naozaj pokojný, tak prekonáva zmätok  mysle a tým speje k duchovnému Osvieteniu. Poskytuje aj  niekoľko rád pre tých, ktorí sa necítia byť pokojnými, a to  možnosť tráviť čas vo voľnej prírode, aby vedeli oceniť jej  prirodzenosť a objavovať uprostred nej zážitok upokojenia.  Spasiteľ uzatvára svoje učenie varovaním pred tými, ktorí  by triedili učeníkov, či predtým, aby nasledovali nejakého  hrdinu, vodcu alebo súbor pravidiel a zákonov. Namiesto  toho majú v sebe hľadať prapôvod prirodzenej ľudskosti a dospieť ku skutočnému vnútornému pokoju. 

Po poverení, aby vyšli a kázali evanjelium, Spasiteľ  odchádza. Ešte im poskytne poslednú radu a vysvetlí im... 
„Pokoj s vami! Dospejte k môjmu pokoju. Dávajte si  pozor, aby vás niekto nezaviedol slovami, že pozerajte sa  sem na toto alebo tam na tamto. Veď táto Podstata už žije  vo vás! Nasledujte Ju! Tí, čo úprimne hľadajú, Ju nájdu“. 

Znovu teda raz povzbudzuje svojich učeníkov, aby  hľadali odpovede v sebe samých, v introspekcii, lebo tak nájdu aj svojho Spasiteľa, ktorým žijú vo svojej Podstate. Znovu sme naspäť u mystickej myšlienky všetkého duchovne prepojeného so všetkým, ako naznačuje vo svojom  prejave Ježiš. Ak je človek spojený so všetkým (súčasťou Celku), potom je tiež v spojení s vlastnou Podstatou, Bohom,  či si to uvedomuje alebo nie. 

Zároveň Ježiš varuje svojich učeníkov, aby nepodľahli ľuďom, ktorí by sa vyhlasovali za Boha, aby nepodliehali ľuďom, ktorí zavádzajú iných svojimi tvrdeniami, že vedia  kde inde je a aký je Boh. Jednoznačne hlása, že Boh je vo  vnútri nás, ako Podstata vlastnej existencie, a že každý jeden  človek má schopnosť dospieť k tomuto poznaniu. Potom evanjelium pokračuje... 

„Choďte teda a kážte evanjelium o Božom kráľovstve.  Nestanovujte však žiadne pravidlá nad rámec toho, čo som  dal. Ani sa nerobte zákonníkmi a netvorte zákony, aby ste  nimi potom neboli zviazaní. Keď toto povedal, odišiel“. 

Ježiš svojim učeníkom jasne hovorí, že by k jeho slovám  nemali nič pridávať, ani na nich nič uberať, lebo potom by to  už nebolo jeho pravé posolstvo. Tiež im radí, aby si z jeho  slov nerobili žiadne zákony. Možno iba ak želali ľuďom, aby  speli k tomuto duchovnému uvedomeniu prirodzenou cestou.  Tiež to mieni ako preventívne opatrenie pre učeníkov, že ak  sa chystajú vydať nejaké pravidlá či zákony pre svoje učenie,  tak by potom mali byť pripravení podľa nich žiť. To, že  vtedy boli jeho učeníkmi, neznamená, že boli niečo viac či  vyššie, než ktokoľvek iný. 

Napriek Ježišovým slovám však učeníci neodchádzajú aby hlásali evanjelium, ako odporúčal. Namiesto toho  začínajú medzi nimi spory, a zdá sa, že sa nevedia zhodnúť  na tom, čo presne Ježiš svojimi vyhláseniami mienil.
Ešte naliehavejšie sa vyjadrovali ohľadom presvedčenia,  že ak bol Ježiš ukrižovaný za takéto názory, potom by sa im  určite mohlo stať to isté. Tu evanjelium Márie Magdalény  pokračuje... 

„Obdržali spásne učenie, ale zarmútili sa z toho a horko  zaplakali. Hovorili... ako by sme mohli ísť kázať k pohanom evanjelium o Božom kráľovstve? Ak Jeho neušetrili, prečo by mali ušetriť nás (od popravy)“. 
Tu sa Mária ukáže ako jediná učeníčka, ktorá rozumie celej situácii. Podľa toho, ako text pokračuje, pokúša sa  ovplyvniť mienku ostatných... 

„Potom Mária vstala a všetkých ich pozdravila. Povedala svojim bratom a sestrám: ...neplačte a nermúťte  sa, nech sa vaše srdcia nerozpoltia, pretože Jeho milosť bude  s vami všetkými a bude vás chrániť. Radšej by sme mali  chváliť Jeho veľkosť, pretože nás pripravil a urobil z nás skutočných ľudí. 

Tým, ako sa Mária vyjadrila, obrátila ich srdcia k dobru  a začali diskutovať o odkaze Spasiteľa“. 

Mária teda zakročila v snahe zjednotiť učeníkov, ktorí sa  teraz, keď Ježiš odišiel, vidia celkom stratení. Avšak naďalej  medzi nimi prebieha spor. Nepočúvali, čo Ježiš povedal  o pohľade dovnútra, aby hľadali pokoj. Namiesto toho  demonštrovali niečo viac podobné úzkosti a strachu. Mária  im radí v dobrom, aby sa im „nerozpoltili“ srdcia, teda aby  nepodľahli pochybnostiam a dôverovali Ježišovi, pretože ich  spravil opravdivými ľuďmi, čo je pravdepodobne v plnom v súlade s tým, čo Ježiš povedal. Podľa evanjelia sa javí, že  Mária je v podstate jediná z nich, ktorá to naozaj dokázala. 

Tu sa však Peter obráti na Máriu a dôrazne ju žiada, aby im podala správu o všetkom, s čím sa je zveril Ježiš, aby im tak pomohla lepšie Ho pochopiť... 
„Peter hovorí Márii: sestra, vieme, že Spasiteľ ťa  miloval viac ako všetky ostatné ženy. Povedz nám slová  Spasiteľa, ktoré si pamätáš o veciach, o ktorých vieš len ty, ale my nie, lebo sme ich nepočuli“. 

Evanjelium pokračuje:  
„Odpovedala: ...poviem, čo je pred vami skryté. Potom  pokračuje týmito slovami: ...ja, hovorí Mária, som si dnes vo  svojom vhľade uvedomila Pána a povedala som mu, že ho  vidím. Ako odpoveď mi od Neho prišlo: ...si blahoslavená,  lebo nekolíšeš vo svojom vhľade, a tiež preto, lebo tam, kde  je pozornosť, tam je Poklad. 
Tu som sa Ho spýtala: ...pane, vníma ten, kto má vhľad  prostredníctvom zmyslov alebo ducha? Spasiteľ mi  odpovedal: ...nevníma ani zmyslami, ani duchom, ale  mysľou, ktorá je medzi nimi oboma “. 

Mária teda v podstate hovorila Petrovi a ostatným  učeníkom o tom, čo zažila vo svojom vhľade. Zároveň  prezradila, že ju považoval za blahoslavenú, pretože sa kvôli  Nemu nebála o seba, a že pocit strachu naozaj vzniká  v mysli. Vyhlásil, že mať pevnú myseľ je „poklad“, a tak sa  Mária snaží povedať ostatným, že je to myseľ, ktorá je  najmocnejším prostriedkom, ktorým človek disponuje, a nie  zmysly či duch. Dodáva, že človek nevníma Jeho víziu svojimi zmyslami alebo duchom, ale mysľou, a že myseľ  existuje medzi tými oboma. 

Žiaľ, ďalej je text evanjelia rozbitý a pokračujúce štyri  strany chýbajú. Nemôžeme teda presne vedieť, čo ešte Mária  zjavila Petrovi a ďalším učeníkom. Ale keď odvodzujeme  z toho, čo nám z textu zostalo k dispozícii, ocitáme sa  uprostred príbehu, v ktorom sa Mária snaží odhaliť niečo  zo svojho poznania. Tento príbeh nadobúda podobu opisu  pôsobenia siedmich príčin hnevu. Ako už bolo spomenuté,  ide o pôsobenie vnútorného zatemnenia, o pôsobení túžob,  o nevedomosť, o horlení smrti, o ríši telesnosti, o ríši  bláznivej telesnej múdrosti a samotnej múdrosti hnevu.  

Aký je skutočný zmysel jednotlivých námetov nám nie  je známe, pretože text evanjelia je poškodený, zlomkovitý  a miestami chýbajúci. Ale vidíme, že týchto sedem príčin,  ako takých síl, sa háda a polemizuje s dušou, vypočúvajúc ju v niektorých bodoch a obviňujúc ju v iných. Zdá sa, že duša  je dostatočne pokojná na to, aby odmietla slová sedmoro  hrozieb. Popiera, že je zlá, aby bola preto súdená a popiera,  že by vraždila. Javí sa, že na konci uvedenej kritickej  polemiky sa duša vymaní od pod pôsobenia týchto síl, príčin  hnevu (nevedomosť, túžby, telesnosť, atď.), a uzatvára tento  rozhádaný vnútorný dialóg celkom zmierlivým spôsobom,  s predsavzatím žiť vo vnútornom tichu. Evanjelium uvádza... 

„Duša odpovedá: ...čo ma zväzovalo, je preč, čo ma  obkľučovalo, je prekonané, moje túžby vymizli, nevedomosť  je mŕtva. Vymanila som sa z vplyvu sveta, zo sféry zabúdania  sa v dočasnosti, a odteraz sa budem zdržiavať vo vnútornej  tichosti“.
Text nám hovorí, že po týchto slovách Mária stíchla,  akoby odpočívala, asi tak ako duša v jej príbehu. Až do tohto  bodu s ňou komunikoval Spasiteľ. Na rozdiel od ostatných  učeníkov, Mária skutočne nahliadla svoje hĺbky a našla  v nich prostredníctvom Spasiteľa svoju cestu k Osvieteniu.  Toto spojenie so Spasiteľom jej umožnilo bezprostredným a pravdivým spôsobom odovzdávať Jeho posolstvo, hoci vo  fyzickom slova zmysle Ho už nebolo. 

Ale dvaja učeníci, Ondrej a Peter, mali svoje námietky  voči tomu, čo Mária hovorí. Text evanjelia pokračuje... 
„V odozve na to sa Ondrej obracia ku zúčastneným  bratom a sestrám: ...myslite si čo chcete ohľadom jej  (Máriinho) prejavu, ale ja osobne neverím, že Spasiteľ  hovoril takéto veci, pretože jej učenie vyznieva celkom ináč“. 
Na to nadväzuje svojimi obavami Peter... 

„Že by vari s touto ženou (Máriou) niekedy hovoril  Spasiteľ neverejne bez toho, aby sme o tom vedeli? Vari ju  uprednostnil pred nami ostatnými? Mali by sme sa naozaj  obrátiť k nej a počúvať ju?“. 

Ondrejov prejav je trochu diplomatickejší. V skutočnosti  na Máriu neútočí, len vyjadruje pochybnosti, či ide v jej  prípade o slová v súlade s učením Spasiteľa. Peter to na  druhej strane berie oveľa osobnejšie, napriek tomu, že je to  on, kto ju požiadal, aby prehovorila. Je možné, že nečakal  preň takú komplikovanú odpoveď a teraz sa cítil z celej veci  ohromený, a navyše zo strany ženy. Má teda emotívnejšiu  odozvu ako Ondrej, pri ktorej sa rozhodol nespochybňovať  platnosť správy, ale namiesto toho platnosť jej posla (Máriu). 

Akoby sa pritom snažil zhromaždiť ostatných proti Márii pýtajúc sa ich, že kedy by s ňou Ježiš hovoril o týchto  veciach. Takmer sa jej posmieva, keď sa pýta, či ju Ježiš  naozaj uprednostnil pred nimi. 

Zdá sa však, že Petrovi unikla podstatná časť toho, čo sa  týka vnútorného vhľadu Márie a toho, čo zdieľa. Keďže sa  javí, že mu uniká práve toto, tak to nie je schopný pochopiť.  Preto je pre neho jednoduchšie tvrdiť, že Mária klame.  Evanjelium ďalej pokračuje... 
„Mária sa rozplakala a hovorí: ...brat môj Peter, čo si to  myslíš? Naozaj mieniš, že si to všetko vymýšľam alebo vám  klamem o našom Spasiteľovi?“ 

Peter však nedostal príležitosť reagovať, lebo sa do toho vložil Lévi, ktorý pokračoval oveľa zmierlivejším tónom: 
„Peter, máš sklon zbytočne sa hnevať. Aj teraz vidím, že  debatuješ s touto ženou ako s protivníčkou. Ale ak ju Spasiteľ  spravil hodnou toho, aby bola s ním, tak kto si teraz ty, že ju  odmietaš? Spasiteľ ju určite dobre pozná a preto ju miloval  viac ako nás. Aj preto by sme sa mali hanbiť, ako na ňu  zazeráme a zaodieť sa do dokonalej ľudskosti. Prijmime, čo  nám (Mária) ponúka a hlásajme evanjelium bez toho, aby  sme stanovovali nejaké pravidlá alebo zákony, mimo toho,  čo učil Spasiteľ“. 
Po týchto múdrych Léviho slovách učeníci súhlasili, že  urobia to, čo im Ježiš pôvodne odporúčal a pôjdu kázať  evanjelium.  

V tomto bode príbeh dospieva k záveru, ale nie je toho  veľa, čo by sme mohli považovať za doriešené. Ktovie, či Léviho napomenutie Petra neviedlo k jeho ešte väčšiemu  roztrpčeniu. Podobne nie je jasné, ako sa ďalej vyvíjal postoj  Ondreja, ktorý vcelku čestne prejavil svoju nedôveru  Máriinmu prejavu. Tak či onak, zostalo mnoho učeníkov,  ktorí vyšli hlásať slovo Spasiteľa a ukazuje sa, že mu  v mnohom možno ani nerozumeli.  
Hovoriť, že bolo Máriino evanjelium zakázané, je  možno trochu nadsázka. Pravdou je, že vzhľadom k tomu,  kedy bolo objavené, sa o jeho pravosti ani nemalo kedy  jednať. Vidieť, že Máriino evanjelium bolo napísané v dobe,  keď bolo kresťanstvo ešte v plienkach a vyznievalo úplne  inak, ako je tomu dnes. 

Mnohé vtedajšie kresťanské komunity tvorili malé spoločenstvá, ktoré boli do istej miery vzájomne izolované,  čo im umožňovalo interpretovať učenie spôsobom, ktorý  uznali za vhodný. Vtedy ešte neexistovala žiadna autorita,  žiadna zastrešujúca cirkev, ktorá by schvaľovala a odporú čala určité jednotné autorizované presvedčenie alebo vieru.  Potom nebolo pre človeka mimoriadne ťažké navrhnúť novú  myšlienku tak, aby ju prijala aj miestna komunita. Takto  v dôsledku množstva raných kresťanských spoločenstiev, ale čiastočne aj preto, lebo neexistovala žiadna organizačná  sila, dochádzalo k tomu, že sa rôzne komunity mohli  rozchádzať vo svojich perspektívach a názoroch. 
Text, ako evanjelium Márie a jej podanie Spasiteľa,  s ktorým sa tu stretávame, sa nám môže zdať byť vzdialený  od Ježiša, ako Ho dnes poznávame. Malo by sa tiež pamätať  
na to, že vtedy neexistoval biblický Nový zákon, a teda ani  jednotný, kánonom určovaný spôsob chápania Ježiša Krista. 

Dôvod vzniku jednotného kánonu je možné vysvetliť práve  tým, ako veľmi sa rôznia odkazy na Ježiša v rôznych  apokryfných, teda z oficiálneho hľadiska nedôveryhodných evanjeliách.  

Napriek tomu môže byť správne chápanie týchto textov pre nás veľkým prínosom, ako pre veriacich, tak aj učencov.  Umožňujú istým spôsobom pochopiť vývoj kresťanstva vo  svojom skorom ranom období. Môžeme sa dočítať o rôznych  motívoch rôznych biblických postáv, a často vzdialených  tomu, čo by sme od nich očakávali. Vďaka tomu je možné  predchádzať istej zaujatosti. Môžeme vidieť, ako sa  kresťanstvo formovalo a uvažovať o tom, či je nám lepšie  s tým, čo teraz máme alebo by bolo lepšie s tým, čo sme  postupom času stratili.  

Preložené z anglického jazyka. D.D. 2024 
Pod čiarou môžu byť uvedené autorské vysvetlivky prekladateľa. Zdroj: 
YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=GnUg3TTsXVU
Dvíha sa opona

Ruža mi vkĺzla do lona....
ó ruža voňavá,
každučkým lupeňom
do raja ponára....
pohladenie nežné,
ako dotyk rosy,
o bohyni vo mne ,
šepce srdcu čosi.

Ladné krivky bokov,
prsia plných tvarov,
dotyk nežných vzdychov
usmievavou tvárou....
Iskrivým pohľadom
lákajúcim k hviezdam...
Predsa som bohyňa,
aj keď sa tak nezdám...
Dvíha sa opona,
vysadám na koňa.....
Ó ruža voňavá vkĺzla mi do lona....

Rozprestieram krídla

Vystúpila som z člnu na breh.
Stopy v piesku 
strácajúce sa každou vlnou
 len pripomínali  pominuteľnosť prítomného okamihu.... pominuteľnosť času.
..plynutie.
Zapadajúce slnko svojim odkazom pripomína končiace
 ,,čo už bolo "....
čakajúce 
blížiacou sa nocou
na znovuzrodenie.
Ešte ma čaká cesta 
po hviezdnej oblohe.
Ktorou cestou sa vydám
s navigáciou duše, 
ktorá sa nikdy nemýlila,
iba zaváhala
v zabudnutí na seba,
že vie !?
Stretnúc prvé lúče nádejí,
v náručí samej seba
rozprestriem krídla a stanem sa vesmírom,
ktorým som, 
ktorým som vždy bola
a vždy budem.

Gabika Kolníková, inšpirácie z Esencie Bohyne, autorka básnickej zbierky Vyznanie
SI TÁ
Kruh čerstvých lektoriek Esencie Bohyne v Lažánkach pri Brne.
Kruh čerstvých lektoriek Esencie Bohyne v Lažánkach pri Brne.
Kytica pre Saritu.
Kytica pre Saritu.
Úcta..
Úcta..

   Ty si tá,
ktorá kráča v kráse,
ktorá tancuje
s Isis, Parvati a Káli,
ktorá pozná
bezpodmienečnú lásku
a najhlbšiu vášeň.
Ty si tá,
ktorá pozná extatické znovuzjednotenie
zeme a neba
a ktorá drží
vo svojich rukách osud ľudského druhu.
Si žena.
Sarita
 
Hovorí sa, že muži učia ženy a ženy učia svet. Saritu učil Osho. Khatkin učiteľom je tiež muž. No pokračuje učiteľkami. Sú nimi Ma Ananda Sarita, Miranda Grey, Uma Dinsmore Tuli...
Učíme seba, učíme svet. O plnosti, celistvosti, radosti bytia - takého výnimočného na výnimočnej planéte Zem.
Ma Ananda Sarita a jej spolulektorka Tanmaya chystajú  lektorský kurz Esencie Bohyne vo februári 2022 na Bali v Indonézii. My - ženy z Európy sme mali šťastie (na fotografiách vyššie). Náš dvojročný výcvik prebiehal v Čechách. Vďaka zaň!    
www.tantra-essence.com   Autorka foto: Zuzana Zónová 
VIDÍM PRVÝ HRIECH

VIDÍM PRVÝ HRIECH - ústredný takto nazvaný motív románskeho portálu pri vstupe do katedrály v Trogire, mesta pri Jadranskom mori. Adam a Eva v nadživotnej veľkosti si zakrývajú rukami intímne miesta. Ona stojí na levici, ktorá chráni svoje čerstvo vyliahnuté mláďatá. Adama podopiera lev držiaci v pazúroch korisť - mohutného vtáka. 
S údivom vnímam toto skvostné dielo, ale pravdu povediac - jeho zmysel mi uniká. 
Až na druhý deň ráno sa mi v meditácii vyjavuje jeho dramatičnosť. Dôsledky prvého hriechu Eva a Adam riešia obrovským odhodlaním. Ona ako levica chráni svoje deti a teda aj nás, deti buducnosti a on ako lev zaisťuje pre rodinu potravu lovom. Mocno-ťaživý odkaz! V mojom vnútri však hlodá otázka: Prečo hriech? Veď Univerzum vo svojej večnej HRE doplňujúcich protipólov vytvorilo človeka ako nádherné Božie dielo. 
Mocné energie tvorenia reprezentované ženou a mužom - "takými, akými ich Boh stvoril," vidím aj na iných svätostánkoch. Napríklad pri vstupe do katedrály v Orebiči na ostrove Korčuľa. Alebo vyobrazenia mohutnej plodivej energie ženy - stareny, ktorá rodí jar - zvanej Sheela na gig v rannorománskom kostole v Škótsku. 
Plodivosť a tvorenie nevnímali dávni ľudia ako hriešne, ale ako božský prejav Univerza, ku ktorému nás ONO partnersky pozýva.
A my sa prebúdzame. Ponárame sa do vĺn mora a očisťujeme sa od nánosov - zvaných aj ako prvý hriech. 
More mi hladí pokožku aj dušu...
Khatka
/Zdroj foto: autorka a internet./
BEZČASNÝ  DAR

SME STÁLE OBDAROVÁVANÍ. Bez prestávky dostávame DAR od PRÍTOMNEJ CHVÍLE. Môžme v nej byť, jestvovať, vybrať si ako s ňou naložíme. Stále máme možnosť vedomo sa rozhodnúť ako zareagujeme na ten či onen podnet. 
Prežívanie tohto večného daru je vnímané ako SPOJENIE s bezhraničným energetickým poľom Vedomia. Ono nás v prežívaní TU a TERAZ podporuje. Vieme tak vyhmatnúť AKURÁTNY čas - na prechádzku, nový účes, stretnutie s priateľmi, na zber jabĺčok či odstavenie práve hotového ríbezľového džemu.... 
Starí Gréci uctievali okrem boha lineárneho času Chronosa aj boha Kairosa - Boha Prchavého okamihu alias Šťastného momentu. Zobrazovali ho ako mladíka s krídlami na nohách aj chrbte. V rukách drží niečo ako veľkú žiletku - lebo je ostrejší ako jej ostrie. A čo symbolizuje chumáč vlasov nad čelom ? Vraví sám Kairos: "Každý, kto príde predo mňa, vie ma pochopiť." A prečo má holé temeno? "Koho preletím, už ma nikdy nechytí, nech po tom túži, ako chce." 
/Inšpirované 2 100-ročným originálom reliéfu Kairosa v múzeu v chorvátskom Trogire a darmi prírody./
Khatka
Foto: autorka a internet
POSOLSTVO o PôRODE 
 
Posolstvo osvietenej tantrickej majsterky Ma Anandy Sarity v roku 2021
"My, všetky ženy potrebujeme skutočne vyjsť zo seba von a zdieľať hlbšie pravdy, aby sme mohli pozitívne zmeniť svet.
  Teraz je ten správny čas porodiť nový svet založený na láske..."
/Viac o Ma Anande Sarite na www.tantra-essence.com/
Bohyňa v modernej dobe. Mýtus či realita?

Ako sa cítiš Ty? Ako bohyňa? Kráľovná? Čarodejnica? Despotka? Slúžka? Ako niekto, koho udalosti vláčia? Či všetko v jednom?
Presah ženy do súčasnosti ako bohyne, teda tej, ktorá má viac ako „bežné“ schopnosti a vie nimi láskavo pomáhať i nekompromisne trestať, vnímam ako  reálny. Prečo? Lebo každá žena vo svojom menštruačnom cykle je schopná prejaviť všetky možné odtiene jasného aj temného bytia. Dokážeme s nimi vedomo pracovať, ak sa otvoríme ich nekonečným možnostiam. A tie sú prirodzené, hoci by sa zdali ako zázračné...
Nosíme v sebe schopnosť dať nový život - dieťaťu, originálnemu  projektu či  neopakovateľnej tvorbe. Lebo partnerom pre vznik, vývoj a pôrod v reálnom aj prenesenom zmysle je popri mužovi  vesmírne Vedomie. Tvorí sa „to“ v nás podľa Božieho plánu.
Ženské lono je od veky vekov priestorom nekonečných tvorivých energií – je to stav bytia - v kooperácii s Mesiacom, Slnkom... Dokáže nás spojiť s vlastným zdrojom – vedno s matkou Zemou a jej oceánom, z ktorého sme vzišli a ktorý v podobe tekutých energií nosíme v sebe.
Plochý konvenčný spôsob žitia nás neuspokojuje. Hľadáme viac. Zmysel svojho bytia. Zabudnuté odkrývame. Pomaly, rýchlo, bolestne i radostne. Vnútorným rozvojom, zrením. A pritom spoznávame, že nás iné ženy cez spoločné mystérium krvi podporujú. Bez ohľadu na čas a priestor.  
Toto reálne mystérium rešpektovali dávne ľudské spoločenstvá. Vytvorili si vlastných bohov a bohyne reprezentujúcich tú či onú vlastnosť ľudskej bytosti. Ono funguje stále - naprieč tisícročiami  aj naprieč celou Zemeguľou.  Ženy, muži vzývajú indickú Lakšmí – bohyňu nehy, výživy, mlieka, teda tú, čo reprezentuje láskavý materský princíp. Stvárňujú grécku Afroditu – bohyňu krásy a zmyselnosti.  Radostne tancujú s Vesnou – slovanskou panenskou  bohyňou jari...  Všetko to sme aj my – ženy súčasnosti.
Objavujeme zakázané územie: že naša sexualita je prirodzená, že je nám – ženám - bytostne vlastná a teda posvätná . Že práve táto forma energie je štartérom pre rozvoj spirituality. Že sexualita a spiritualita sú spojenými nádobami, cez ktoré sme schopné naozaj sa rozvíjať. Aj, aj! Ja!  V týchto dvoch čarovných hláskach  javí sa odpoveď na otázku položenú v titulku tohto článku.
kčj
Back to Top